parallax background

Doğal Ev Yapımı Öksürek Şurubu

Alışveriş Konusunda Kadınlara Dikkat
Mart 22, 2017
Rüzgarın İnsan Yaşamına Etkisi
Mart 22, 2017

Doğal Ev Yapımı Öksürek Şurubu


Dünyayı etkileyen pandemiden dolayı bu kış, sağlığımıza her zaman olduğundan daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Sonbahar ve kış aylarında sık sık yakalandığımız grip, nezle gibi hastalıklara karşı bağışıklığı güçlü tutmak ise en önemli noktalardan biri. Bununla birlikte soğuyan hava boğaz ağrılarına ve kuru öksürüğe neden olabiliyor. Bir türlü bitmeyen öksürük ve balgam için evde uygulayabileceğiniz bir şurup tarifimiz var.


Malzemeler

  • 1-1.5 su bardağı içme suyu
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 adet limonun suyu
  • 2 diş sarımsak
  • 3-4 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı toz zencefil
  • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
  • 2-3 adet karanfil

Yapılışı

Öncelikle 1.5 su bardağı suyu kaynatın. Su kaynarken sarımsak ve soğanın kabuklarını soyarak küçük küçük doğrayın. Kaynar suyu cam kaseye aldıktan sonra içerisine doğradığınız soğan ve sarımsakları ekleyin. Su tamamen soğuyana kadar bu şekilde bekletin. Su soğuduğunda ise süzerek soğan ve sarımsaklardan ayırın.


5

Elde ettiğiniz suyun içerisine limon suyu, zencefil, bal ve tarçını ekleyin.


6

Karanfili havanda ezerek toz haline getirin.7

Ardından karanfili de karışıma ekleyin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın.


8

Hazırladığınız karışımı çalkalayın. Malzemeler karıştığında öksürük şurubunuz hazır demektir.

Kullanımı

Hazırladığınız şurubu cam kavanozda ve ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında 7 gün boyunca saklayabilirsiniz. Şurubun faydalarından yararlanmak için sabah ve akşam tok karna bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz. Şurubun içerisinde kullanılan soğan ve sarımsağın doğal antibiyotik etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu karışım, boğaz başta olmak üzere tüm vücuda olumlu etki verir. Bal ve zencefilin birleşimi sayesinde balgam sorununu da kökünden çözer. Önemli Not: Bu karışım öksürük şurubu etkisi gösterse de, ciddi hastalığı olan kişiler ve alerjik bünyelerin kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekir. Aynı şekilde doktorunuzun vermiş olduğu bir öksürük şurubu varsa, mutlaka onu kullanın.